Výměna displeje u notebooku

Výměna displeje je poměrně často prováděná oprava. Aby jsem zákazníkovi mohl sdělit přesnou cenu displeje a jeho výměnu, potřebuji zjistit jaký přesně displej v notebooku je. Displej vyjmout a podle typu displeje nabídnout displej nový. Ve většině případech lze nabídnout jak originální displej dodávaný přímo výrobcem, tak i displeje stejných parametrů ale dodávaný jinou společností.

Prasklý displej u notebooku je poměrně běžným problémem. Podobně jako u mobilního telefonu. Jednoduše se ale dá tomuto poškození předcházet.

  • nedržet notebook za obrazovku
  • při zavírání displeje notebooku si nezapomeňte zkontrolovat plochu kolem klávesnice, zda tam nezůstala kancelářská sponka, tužka nebo třeba sluchátka
  • notebook zavírejte pomalu, citlivě a oběma rukama
  • k přenosu používejte vhodné brašny, případně přidejte ještě jemné (například elastické) pouzdro
  • nikdy na displej netlačte rukou a nedotýkejte se ho předměty
  • vyvarujte se čištění displeje saponáty, vodou a kartáčky. Používejte jen speciální roztoky a hadříky určené k údržbě displejů notebooků.

Pokud displej zčerná, nebo hraje všemi barvami, je velmi pravděpodobně chyba v tekutých krystalech, ze kterých se skládá a je nutná výměna displeje. Pokud máte dotykový displej, nelekejte se, když nereaguje třeba na dotyk tužky. Dotykové displeje jsou určené výhradně pro lidské prsty, které jsou vodivé. Nefungují tedy na principu tlaku, ale na principu vodivosti. Samozřejmě existují speciální dotyková zařízení, která suplují vodivost prstů.

Výměna displeje

V první řadě je potřeba odpojit baterii. Vyjmout rámeček kolem displeje a z rámečku vyjmout poškozený displej a vyměnit opatrně za nový. U některých typů notebooku se demontuje jen vrchní část notebooku a u některých se musí demontovat i spodní část. Ať už jen za účelem odpojení baterie nebo třeba sundání celého víka displeje. Někdy je displej nalepený a musí se opatrně nahřívat aby se lepící páska uvolnila. Výměnu displeje a další opravy provádím v Brně. Provozovna se nachází ve 3. patře budovy C v ulici Hybešova 42.